Discover
Start a collection Szukaj

cytaty Marka Hłaski

1 contributed 2 participating + Info

participate Don't participate Participating
contribute Contribute

suzajearbuza

Published 2666 days - 0 stars

Reward

Dzisiaj Hamlet ze swoim "być albo nie być" mógłby zostać chłopcem na posyłki u pierwszego lepszego sekretarza powiatu. Życie rozadziło narzucone schematy jak gliniane skorupki: co stworzyć na to miejsce? Być albo nie być. Ludzie są zmęczeni, upadają na mordę, czym ich podnieść? Być albo nie być. Cynizm w szybkim tempie staje się jedyną moralnością. Być albo nie być. Czy w ogóle może powstać coś wartościowego na świecie, który swą równowagę utrzymuje szantażem? Być albo nie być. Stworzono już sztuczne księżyce, ale człowiek ze swoimi prawdziwymi uczuciami i pragnieniami cofa się do świątyni. Być albo... szefie, ćwiartkę proszę.

Comment
Create your text to image collection

suzajearbuza

Published 2681 days - 0 stars

Reward

Brakowało mi czegoś, co pozwoliłoby mi zrozumieć jasno i czysto nasze łzy. Bo dziś wiem już, że często najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić- nieraz na zawsze

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 1 star

Reward

Żaden mężczyzna nie powinien być zarozumiały i myśleć, że nie potrafi go zastąpić drugi.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

z wywiadu:
- Panie Hłasko, dlaczego pan pije?
- To jest moja odpowiedź na stworzenie świata.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Nie wyglądasz na zmęczoną, Judy - powiedział.
- A jednak czekanie męczy.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Nie mówili nic; czuli ciepło swoich ciał i teraz już wiedzieli obaj, iż jest to jedyna prawdziwe ciepło, którego zaznali w życiu od wszystkich ludzi. I wiedzieli również, patrząc na podnoszący się świt, że innego już nie zaznają; że ciepło, które mogłoby dać inne ludzkie ciało, będzie zawsze ciepłem, za które przyjdzie im płacić lub za które przyjdzie im się wstydzić.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Potem wyszedł; trzymał rękę wyciągniętą przed siebie teatralnym gestem i patrzał na nią, lecz nie widział już niczego i nie czuł już niczego; wiatr idący od morza osuszył jego dłoń. Stał w wietrze, w ciemności z oczyma rozszerzonymi jak u zwierzęcia i wciąż patrzył na dłoń, której nie widział; i wiedział, że nie pomoże tu nic i nigdy: żaden mężczyzna ani żadna kobieta. Bóg mu dał tę rękę i Bóg mu dał jego ciało; Bóg dał mu odwagę i Bóg ustrzegł go od śmierci wiele razy. Bóg dawał i Bóg zabierał; Bóg karał i Bóg wynagradzał; Bóg dał mu wiele z tego, czego nie dał swoim innym synom, ale Bóg nie dał mu jednego, czego naprawdę pragnął - Bóg nie uwolnił go od innego ciała, i często, ilekroć chciał ją zabić, Bóg upominał go milczeniem, aby tego nie robił. I aby nie pozbywał jej się, gdyż wtedy Bóg; nawet jeśli go nie zabije, to nic już dla niego nie zrobi; i wiedział, że jeśli pozbędzie się jej ciała, to pozbędzie się na zawsze własnego; i to była jego jedyna sprawa z Bogiem.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

W dzień jest jako tako, ale w nocy zaczynam o niej myśleć. To wszystko zaczyna się właśnie w nocy. Jestem jedynym człowiekiem, który ma własne kino, ale ja z tego kina nie mogę wyjść. I to są moje noce. I im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonany, że to właśnie moja wina. Ale nie to jest złe. Najgorsze jest to, że gdyby wróciła do mnie, to robiłbym to samo. Nawet nie mam siły, żeby sobie powiedzieć, iż mogłoby być inaczej. Człowiek uczy się we wszystkim i ze wszystkiego, ale nie z miłości. Nie wierz w to, jak ci ktoś powie, że nauczył się czegoś w miłości. Może zresztą kobiety się uczą i potrafią przenieść swoje doświadczenia z jednej historii w drugą, ale nie mężczyźni. Mężczyźni są idiotami i z każdą kobietą chcieliby zacząć na nowo. Wszyscy mężczyźni. Z wyjątkiem mnie

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

A ja myślałem o tym, jak Esther siedziała kiedyś ze mną i ja piłem, a ona nie mówiła nic, tylko patrzyła na mnie. Nie wiedziałem, o czym z nią mówić, a mogłem jej przecież powiedzieć wiele. Mogłem jej powiedzieć, iż szukałem jej przez cały czas i ze stary już jestem, aby wierzyć, iż każda kobieta jest kurwą, i mogłem jej powiedzieć, że szukałem świętej i że te święte są przecież, a jeśli ich nawet nie ma między nami, to są w nas; w naszych zmęczonych sercach; w naszej ciężkiej krwi; w naszych marnych snach i w naszym pożądaniu, które udajemy z innymi; z tymi tanimi i szybkimi, które powinno się zapomnieć, ale które pamięta się przecież. I mogłem jej powiedzieć, że i we mnie żyje jakaś dobra i święta; i mogłem wyciągnąć rękę i powiedzieć jej, że ona jest właśnie taką, ale nie zrobiłem tego. Byłem zbyt wstydliwy; tak myślałem na początku. A potem myślałem, iż byłem po prostu zbyt głupi. Ale teraz, kiedy nie było już Esther, wiedziałem, iż byłem po prostu zbyt słaby, aby naprawdę mieć świętą kobietę; ale wtedy byłem młody i zdrowy i mogłem ją mieć, gdybym umiał zapomnieć o tym, co przeżyłem, co widziałem i co powiedzieli mi inni. Bo wtedy nie wiedziałem jeszcze, że jeśli mężczyzna i kobieta spotykają się, aby kochać, to spotykają się w pustym miejscu, gdzieś na samym środku wypalonej ziemi, gdzie nie dociera ani dźwięk, ani hałas i gdzie nie wracają te wszystkie słowa, które ona powiedziała innym i które ty powiedziałeś innym. I to prawda, że z każdej z nich można zrobić kurwę; ale to tylko dlatego, że nie umiemy z nich zrobić świętych; a one robią tylko to, co my umiemy z nimi zrobić.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Nic nie odpowiedziałem; wciąż myślałem o tej dziewczynie; o tych wszystkich cwaniakach, którzy opowiedzieli jej, że wyszli właśnie z więzienia; a ona brała ich wszystkich ze sobą do swego małego pokoju pełnego suchych kwiatów, świętych obrazów i ciepłego od słońca. I pewnie wszyscy mówili jej podobne słowa; i ona mówiła im to samo, co mówiła mnie; a ja, jadąc teraz samochodem nie umiałem myśleć o niej źle; nie obchodziło mnie to wcale; i pomyślałem sobie po raz pierwszy, że to jest właśnie początek starości, która przyszła zbyt szybko. Byłem z nią; dużo o niej wiedziałem; ona dużo umiała, a ja nie myślałem o niej źle.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Płaczesz? To dobrze. Jeśli jeszcze człowiek potrafi płakać, to wszystko można zacząć.

Comment

suzajearbuza

Published 2917 days - 0 stars

Reward

Widzisz, żaden człowiek nie chce zostawić siebie samego na drodze. I wtedy się wraca, nawet jeśli droga z powrotem cięższa jest od tej, którą masz przed sobą. Ale wracasz przecież nie do miejsca, a do czasu, kiedy byłeś innym.

Comment